* در تشخیص­ها، در گزینش اشخاص و در گزینش مسئولان، باید خدا را در نظر بگیرید، گزینش باید گزینش هوشمندانه، عالمانه و دقیق باشد.

* افراط و تفریط در کار نباشد، نه آنچنان سهل­انگاری که بافت دستگاه­های مهم و حساس به­کلی جهت­گیری­هایش را رها کند و نه آنچنان سخت­گیری­های نادرست و تفریط که به اندک بهانه­ای افراد را پشت در بگذاریم.

* در گزینش افراد ملاحظه کنید، کسانی باشند که این خصوصیات را رعایت کنند، هم جهات اسلامی هم جهات انقلابی، هم جهات ارزشی تا کار واقعاً چنان که باید و شاید پیش برود. به مدیران توصیه می­کنم که به گزینش به چشم رقیب و مانع  نگاه نکنند به چشم بازو، وسیله کار، چشم بیننده و گوش شنونده در پیدا کردن آدم­های کارآمد نگاه کنند، مدیر باید وجود گزینش را یک فوز عظیم بداند.

* آن روزگاری که افراد به خاطر برخی از ملاحظات فکری و سلیقه­ای و عاطفی، نیروهای خودشان را استخدام می­کردند، گذشته است. امروز، روزی است که همه بایستی از سلایق و انگیزه­های شخصی عبور کنند و هرچه را هم که در گذشته بوده، پشت سرشان بریزند و از آن عبور کنند و ان­شاء­الله زمینه یک همکاری عمومی را فراهم سازند.

* هم رد کردن آن صالح، هم پذیرفتن آدم ناصالح، هر دو بد و هر دو خلاف است.

* توجه کنید که گزینش را یک وسیله­ای برای طرد، دور ریختن عناصر، مانع گذاشتن سر راه آدم­های حسابی که می­خواهند بیایند کار کنند، قرار ندهید. سعی کنید گزینش را پالایش نیروهای انسانی و زبده­گزینی قرار دهید.

* در گزینش، سختگیری‌های بیجا، مانع‌تراشی‌های بیجا، اشکال دارد.

* در سطوح بالا، آن نیروی مؤمن و با اخلاص را جستجو کنید.

* در بین کسانیکه توانایی کار را دارند، دنبال عنصر تقوی و تعهّد و اخلاص بگردید و او را در رأس کار بگذارید.

* گزینش کار بسیار مهمی است، گزینش مثل صراط است همان صراطی که شنیده‌اید اینجاست، آنکه از مو باریک‌تر و از شمشیر تیزتر و هر طرفش هم بیفتی جهنم است ـ همینجاست.

* معتقدیم که گزینش برای دستگاه‌های دولتی و نهادها و همه دستگاه‌های عامل که از نیروی انسانی استفاده می‌کنند. مثل آب خوردن، لازم و واجب است.

* گزینش‌ها تقویت بشوند، منتها تقویت گزینش‌ها از دو نظر است، هم تقویت موضع اداری و سیاسی و هم تقویت باطن انسانی و عارفانه و دقّت و توجه لازم.

* یک چنین کاری است گزینش که هم هدفش خیلی بالاست و هم وسیله‌ها اینقدر حساس هستند.  باید دقیق باشید.


6.0.20.0
گروه دورانV6.0.20.0