اخبار
اعتیاد به ترامادول را جدی بگیریم
یکی از مسمومیت های شایع، مسمومیت با ترامادول است. دارویی که خطر آن جدی گرفته نمی شود. ترامادول می تواند سبب وابستگی و اعتیاد شود، همانند سایر مواد، ترامادول نیز سبب بروز اشتیاق و تمایل روانی و ایجاد حالت تحمل (یعنی نوعی اجبار به افزایش میزان ماده برای رسیدن به حالت نئشگی) می شود.
ساناز صالح نیا، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی مرکز آموزشی - درمانی بوعلی سینا قزوین، با بیان مطالب فوق، عنوان کرد: ترامادول از طبقه مخدرهای شیمیایی و ضد درد است و برای دردهای حاد یا مزمن با شدت متوسط تا نسبتا شدید است که تأثیر مستقیم خود را بر سیستم اعصاب مرکزی(مغز و نخاع)می گذارد.
 

اشتباه بزرگ، ادامه مصرف دارو، بدون نظر پزشک
ایشان با گفتن اینکه این ماده در ایران به صورت قرص و کپسول های 50 و 100 و 200 میلی گرم و آمپول 50 میلی گرم تولید می شود؛ اظهار کرد: در واقع، بیشتر افراد شروع مصرف خود را با تجویز پزشک گزارش کرده اند در حالی که خودسرانه مقدار مصرف را افزایش داده و بنا به دستور پزشک مصرفشان را متوقف نکرده اند.
 

تشدید خطر با مصرف ترکیبی
صالح نیا بیان کرد که ترامادول پس از مصرف خوراکی به سرعت جذب می شود و اثر ضد درد آن در حالت خوراکی، پس از دو تا سه ساعت به حداکثر می رسد و تا شش ساعت، ادامه پیدا می کند. وی افزود: مصرف همزمان این ماده با مشروبات الکلی، تریاک و مشتقات آن و همچنین داروهای آرامبخش، نظیر: اگزازپام، دیازپام و لورازپام، بسیار خطرناک است؛ زیرا سبب اختلال و کاهش شدید عملکرد و واکنش های مغز و تنفس طبیعی می شود.
 

قطع ناگهانی مصرف ترامادول، خطرناک است
کارشناس ارشد روانشناسی بالینی مرکز آموزشی - درمانی بوعلی سینا قزوین عنوان کرد: اگر فرد مصرف کننده این ماده، به یکباره مصرف آن را قطع کند، در وی علایم جسمی و روانی محرومیت از ماده -که نشان دهنده اعتیاد فرد به ترامادول است، بروز می کند. ایشان این علائم را شامل: اضطراب، عرق کردن، بی خوابی، درد اندام ها، حالت تهوع، لرزش، اسهال و درمواردی، بروز توهم و تشنج عنوان کرد.
صالح نیا در مورد مهمترین اثرات سوء مصرف دراز مدت ترامادول،  به موارد ذیل اشاره کرد:
 • تحمل و عادت کردن به دارو: وقتی بدن به حضور ترامادول عادت می کند، برای رسیدن به تأثیرات اولیه، سرکوب درد و سایر تأثیرات مطلوب آن، فرد نیاز دارد مقدار داروی مصرفی را بالا و بالاتر ببرد.
 
 •  وابستگی: همراه با تحمل دارو، خیلی از افراد در اثر مصرف بلند مدت ترامادول، به آن عادت کرده و در واقع به آن، وابسته می شوند. در این زمان است که از تأثیرات درمانی دارو خبری نیست و در حقیقت بدن فرد، ترامادول را به عنوان ماده اصلی و ضروری برای عملکرد طبیعی بدن می شناسد. در این هنگام، توقف مصرف و یا حتی کاهش مقدار مصرف دارو، فرد را به شدت ضعیــــف و بیمار می کند. همه این عوارض است که منجر به اعتیاد به ترامادول می شود.
 
10
گام برای پیشگیری
کارشناس ارشد روانشناسی بالینی مرکز آموزشی - درمانی بوعلی سینا قزوین، توجه به نکاتی را به عنوان اقدامات پیشگیرانه به شرح زیر بیان کرد:
 • مهارت های تربیتی خود را افزایش دهیم.
 • درباره مواد اعتیادآور (علل و عوامل موثر در مصرف مواد، خطرات،عوارض و علاِئم آن) اطلاعات کافی کسب کنیم.
 • فضایی ایجاد کنیم که در آن فرزندانمان احساس آرامش کنند.
 • عقاید خود را به زور به آن ها تحمیل نکنیم.
 • الگوی مناسبی برای آنان باشیم و هرگز برخلاف گفته خود عمل نکنیم.
 • مواضع خود را در برابر مواد مخدر، سیگار و الکل مشخص کنیم و صریحاً به زبان بیاوریم.
 • با تقویت قدرت اعتماد به نفس، تصمیم گیری و از بین بردن کم رویی و افسردگی فرزندان، آنان را در برابر شرایط آسیب زا و گرایش به سمت مواد مخدر مقاوم سازیم.
 • قدرت «نه گفتن» را به فرزندانمان بیاموزیم.
 • فرزندانمان را نسبت به مضرات و عواقب مصرف مواد مخدر آگاه سازیم.
مهارت های زندگی را به آنان بیاموزیم.
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 19733
تعداد بازديد کنندگان سايت: 125390741 تعداد بازديد زيرپورتال: 895067 اين زيرپورتال امروز: 275 سایت در امروز: 8010 اين صفحه امروز: 23