گزینش از منظر امام خامنه‌ای (حفظه)

* در تشخیص­ها، در گزینش اشخاص و در گزینش مسئولان، باید خدا را در نظر بگیرید، گزینش باید گزینش هوشمندانه، عالمانه و دقیق باشد.

*
افراط و تفریط در کار نباشد، نه آنچنان سهل­انگاری که بافت دستگاه­های مهم و حساس به­کلی جهت­گیری­هایش را رها کند و نه آنچنان سخت­گیری­های نادرست و تفریط که به اندک بهانه­ای افراد را پشت در بگذاریم.

*
در گزینش افراد ملاحظه کنید، کسانی باشند که این خصوصیات را رعایت کنند، هم جهات اسلامی هم جهات انقلابی، هم جهات ارزشی تا کار واقعاً چنان که باید و شاید پیش برود. به مدیران توصیه می­کنم که به گزینش به چشم رقیب و مانع  نگاه نکنند به چشم بازو، وسیله کار، چشم بیننده و گوش شنونده در پیدا کردن آدم­های کارآمد نگاه کنند، مدیر باید وجود گزینش را یک فوز عظیم بداند.

*
آن روزگاری که افراد به خاطر برخی از ملاحظات فکری و سلیقه­ای و عاطفی، نیروهای خودشان را استخدام می­کردند، گذشته است. امروز، روزی است که همه بایستی از سلایق و انگیزه­های شخصی عبور کنند و هرچه را هم که در گذشته بوده، پشت سرشان بریزند و از آن عبور کنند و ان­شاء­الله زمینه یک همکاری عمومی را فراهم سازند.

*
هم رد کردن آن صالح، هم پذیرفتن آدم ناصالح، هر دو بد و هر دو خلاف است.

*
توجه کنید که گزینش را یک وسیله­ای برای طرد، دور ریختن عناصر، مانع گذاشتن سر راه آدم­های حسابی که می­خواهند بیایند کار کنند، قرار ندهید. سعی کنید گزینش را پالایش نیروهای انسانی و زبده­گزینی قرار دهید.

*
در گزینش، سختگیری‌های بیجا، مانع‌تراشی‌های بیجا، اشکال دارد.

*
در سطوح بالا، آن نیروی مؤمن و با اخلاص را جستجو کنید.

*
در بین کسانیکه توانایی کار را دارند، دنبال عنصر تقوی و تعهّد و اخلاص بگردید و او را در رأس کار بگذارید.

*
گزینش کار بسیار مهمی است، گزینش مثل صراط است همان صراطی که شنیده‌اید اینجاست، آنکه از مو باریک‌تر و از شمشیر تیزتر و هر طرفش هم بیفتی جهنم است ـ همینجاست.

*
معتقدیم که گزینش برای دستگاه‌های دولتی و نهادها و همه دستگاه‌های عامل که از نیروی انسانی استفاده می‌کنند. مثل آب خوردن، لازم و واجب است.

*
گزینش‌ها تقویت بشوند، منتها تقویت گزینش‌ها از دو نظر است، هم تقویت موضع اداری و سیاسی و هم تقویت باطن انسانی و عارفانه و دقّت و توجه لازم.

*
یک چنین کاری است گزینش که هم هدفش خیلی بالاست و هم وسیله‌ها اینقدر حساس هستند.  باید دقیق باشید.

تعداد بازديد اين صفحه: 10864
تعداد بازديد کنندگان سايت: 123407863 تعداد بازديد زيرپورتال: 883769 اين زيرپورتال امروز: 322 سایت در امروز: 73041 اين صفحه امروز: 2